Oldalak

kedd, augusztus 30

Pizza

Annak ellenére, hogy az átlagember úgy fog a pizza elkészítéséhez, hogy felveszi a telefont, és hívja a kedvenc kiszállítóját, a pizza egy szinte elronthatatlanul egyszerű étel. Ráadásul minden kísérletezőkedvünket és fantáziánkat bevethetjük, szinte kockázat nélkül. Plusz ideális terep a maradékok felhasználására.

Bár háztartásunkban megoszlanak a vélemények, miszerint a vegán pizza 2 vagy 3 részből áll, de én amellett voksolok, hogy három részből: pizzaalapból, ami maga a tészta, valamilyen kencéből, ami nálunk általában paradicsomos szósz (sugo?), és végül feltétekből áll. Az ellentábor szerint pedig alap és feltét a titkos kombináció. De ne higgyük ám azt, hogy ez a kategorizáció csak bölcsészek szájcséplése. Ugyanis az ellentábor hitvallása szerint a feltéteket össze kell főzni a szószban, mielőtt rápakolnánk az alapra. Amiben olykor lehet is valami, de olykor meg a lustaságom azt mondja, nem érdemes plusz lábast koszolni. 

Szóval nézzük, hogy kell Pizzatésztát készíteni. 
Mivel ez gyakorlatilag megegyezik a kenyértésztával bármilyen kenyérnek való tésztát választhatunk, de közlöm a basic oregánós arányait. Kezdő sütni-főznivágyók, sajnálom, itt szemmel, tapintással, ízzel dolgozom, nem mérleggel.

Hozzávalók két közepes pizzához
4 bögre liszt. (legjobb a 3:1 arányban fehér és barna)
kb fél (zacskó szárított/kocka friss) élesztő
víz
kb negyed bögre oregáno
cukor
só (sok)

Elkészítés:
  1. Körülbelül negyed bögre langyos vízben feloldunk egy kiskanál cukrot (Ha használunk. Kihagyható, csak felturbózza a folyamatokat), és csomómentesen elkeverünk benne olyan két kiskanál lisztet, majd az élesztőt is belemorzsoljuk/szórjuk. Félrerakjuk, hagy fusson. 
  2. Közben nekiállunk elkeverni a tészta száraz hozzávalóit, sóból bőven rakjunk, Legalább egy evőkanállal, de kettővel sem lehet sok gond. 
  3. Ha felfutott az élesztő, akkor azt beleöntjük a pizzatésztába és először villával nekiállunk tésztát keverni, majd folyamatosan elkezdjük hozzáadni a vizet is. Lassan, apránként. Egészen addig, amíg már nem csak a porban kevergetjük a mócsingokat, hanem lassan kezd összeállni a tészta, ekkor átválthatunk kézre, ilyenkor már nem ragad annyira, és kezdjük el gyúrni a tésztát. Mindig csak pár kanálnyi vizet adjunk hozzá, csak annyit, hogy kenyértészta keménységű tésztát kapjunk. Ez azt jelenti, hogy már lisztport sehol sem látunk, a tészta nem ragad és nyugodtan bele lehet bokszolni. Ha úgy gondoljuk, hogy eléggé elgyúrtuk, akkor félretesszük kelni, legalább 3/4 órára. De télen lehet az több is mint egy óra. Addig elkészíthetjük a feltétet
  4. Ha megkelt, ezt onnan tudjuk, hogy a tészta megpuhul, akkor kétfelé választjuk, és elkezdhetjük kézben formára nyújtani. Ekkor kapcsoljuk be a sütőt is, a lehető legmagasabb hőmérsékletre. Majd ha már nagyjából elérte a kívánt méretet, akkor a formában formára igazítjuk. Ha elszakad nem baj, ragasszuk össze. A szélére gyúrjunk egy kis peremet. 
  5. Ekkor a pizzatészta kész, jöhet rá a feltét
  6. Süssük a sütőben, amíg a tészta meg nem sül. Nézegessük gyakran.
Szósz:
Itt csak egy dolog fontos, ne legyen nagyon folyós. Sűrűbb paradicsomléből érdemes kiindulni, paradicsomkonzervből esetleg.  Sózni kell, bazsalikommal oregánoval, kicsi borssal fűszerezni és gyakorlatilag kenhető is vele a pizza. A maradékot pedig az elkészült pizza megöntözésére lehet használni.

Feltétek pl.
cukkini, padlizsán, tofu, gomba, paradicsom, aszalt paradicsom, olajbogyó, paprika, bab, csicseriborsó stb... 

csütörtök, augusztus 11

Fekete mágia - csokitorta

Az úgy van, hogy én nem szeretem a csokit. Még a csokikrém készítése közben is azon gondolkoztam, minek csinálok én csokitortát, amikor még a szagát sem szeretem . Mármint a keserűcsokinak. Aztán a végeredmény mégis olyan lett, amiből többször is ettem. Igaz, csak ujjnyi szeleteket, ellentétben csokiimádó társam negyed szeleteivel.

Ez amúgy az a fajta torta, aminek kifejezetten jót tesz az egy napos hűtőben állás, tehát nyugodtan el lehet készíteni, a hatékony időgazdálkodás nevében, egy nappal előbb, sőt, jobb is.


Először a krémet készítsük el, mert annak úgyis ki kell hűlnie, hogy kenhető legyen és ne folyós.

Hozzávalók a krémhez:
egy tábla feltördelt keserűcsoki (természetesen minél jobb alapanyag, annál jobb lesz a végeredmény)
körülbelül 100 gr margarin
egy kanálnyi vagy több melasz

Az elkészítés roppant egyszerű: lassú, nagyon lassú tűzön, rezsón kettes fokozat, olykor megkevergetve, vagy inkább folytonos kevergetés mellet összeolvasztjuk a hozzávalókat, majd félretesszük hűlni.

Hozzávalók a tésztához:
1 1/4 bögre liszt
1 bögre cukor
1 teáskanál szódabikarbóna
1-2 teáskanál citromlé (ezt nem szabad kihagyni, ettől meg a szódabikarbónától fúvódik fel a tészta)
1/8 - 1/4 bögre étcsokitörmelék
1/3 bögre kakaó (ebből is jobb a jobb minőségű, ja és nem tejporos vagy cukrozott)
1/3 bögre étolaj (napraforgó)
1 bögre víz

 A tészta elkészítése sem bonyolultabb a krémnél, de először melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Aztán a szokásos, előbb összekeverjük a száraz hozzávalókat majd beleöntjük a folyékony hozzávalókat módszerrel elkeverjük a tésztát. A folyékony hozzávalókat tényleg az utolsó pillanatban adjuk hozzá, és igyekezzünk minél gyorsabban elkeverni, hogy az étcsokitörmelék ne nagyon oldódjon fel.

Aztán töltsük át a masszát egy kisebb kapcsos tortaformába(nekem teflonos van, egyéb formáknál lehetséges, hogy ki kell kenni margarinnal), és süssük körülbelöl 45-50 percig. Azt hiszem tűpróbánál az étcsokitörmelék miatt sosem fog megfelelő eredményt produkálni, de 45-50 perc körül érzékelhető, hogy elkészült.

Majd vegyük ki a sütőből, 5 perc hűtés után óvatosan fejtsük le róla a formát, és hagyjuk hűlni rácson.

Ha teljesen kihűlt(ha türelmetlenek vagyunk, akkor a krém elolvad és olyan lesz, mint a képen látható), és a krém is kenhető(utóbbit ne rakjuk be a hűtőbe, túlságosan megkeményedik), akkor lapos késsel elegyengetjük a krémet a felszínén. Fogyasztásig hűtőben tároljuk.

kedd, augusztus 2

Répatorta

Rendben, ez nem egy tradicionáliss répatorta, de répa az van benne és alapjaiban megegyezik a valódi carrot cake-kel (vagy legalábbis annak vegan változatával).
Kiindulópont itt.

Hozzávalók:
3 bögre reszelt répa (köröülbelül hat nagyobb répa)
2 bögre liszt
1 1/4 bögre cukor
1/2 tk só
2 tk sütőpor
1/2 tk szódabikarbóna
2 tk fahéj
3/4 bögre repceolaj
1/2 bögre (100%-os) narancslé
1 bögre mazsola
1 bögre dió vagy egyéb mag
1/4 bögre étcsoki apróra tördelve.

Elkészítés:
1. Reszeld re a répákat
2. Melegítsd elő a sütőt 185°C-ra
3. Keverd össze az összes száraz hozzávalót
4. Add hozzá a répát és az olajat, keverd el.
5. Majd a narancslével is járj el hasonlóképpen
6. Add hozzá a mazsolát, diót, csokit (ezek közül bármelyik kihagyható, talán a mazsola a legkevésbé) keverd el.
7.Öntsd tortaformába vagy tepsibe (ennyi hozzávalókbóll tetemes mennyiség készül, fele adagból egy kisebb/közepes tortaformára futja, lsd képmelléklet.) és süssd tűpróbáig. Legalább 45 perc.
8. Ha kibírod türelemmel, hagyd teljesen kihűlni, és borítsd ki a formából.(Legalább egy kis ideig hagyd hűlni, akkor készségesen elválik a tepsi falától.)