Oldalak

kedd, augusztus 30

Pizza

Annak ellenére, hogy az átlagember úgy fog a pizza elkészítéséhez, hogy felveszi a telefont, és hívja a kedvenc kiszállítóját, a pizza egy szinte elronthatatlanul egyszerű étel. Ráadásul minden kísérletezőkedvünket és fantáziánkat bevethetjük, szinte kockázat nélkül. Plusz ideális terep a maradékok felhasználására.

Bár háztartásunkban megoszlanak a vélemények, miszerint a vegán pizza 2 vagy 3 részből áll, de én amellett voksolok, hogy három részből: pizzaalapból, ami maga a tészta, valamilyen kencéből, ami nálunk általában paradicsomos szósz (sugo?), és végül feltétekből áll. Az ellentábor szerint pedig alap és feltét a titkos kombináció. De ne higgyük ám azt, hogy ez a kategorizáció csak bölcsészek szájcséplése. Ugyanis az ellentábor hitvallása szerint a feltéteket össze kell főzni a szószban, mielőtt rápakolnánk az alapra. Amiben olykor lehet is valami, de olykor meg a lustaságom azt mondja, nem érdemes plusz lábast koszolni. 

Szóval nézzük, hogy kell Pizzatésztát készíteni. 
Mivel ez gyakorlatilag megegyezik a kenyértésztával bármilyen kenyérnek való tésztát választhatunk, de közlöm a basic oregánós arányait. Kezdő sütni-főznivágyók, sajnálom, itt szemmel, tapintással, ízzel dolgozom, nem mérleggel.

Hozzávalók két közepes pizzához
4 bögre liszt. (legjobb a 3:1 arányban fehér és barna)
kb fél (zacskó szárított/kocka friss) élesztő
víz
kb negyed bögre oregáno
cukor
só (sok)

Elkészítés:
  1. Körülbelül negyed bögre langyos vízben feloldunk egy kiskanál cukrot (Ha használunk. Kihagyható, csak felturbózza a folyamatokat), és csomómentesen elkeverünk benne olyan két kiskanál lisztet, majd az élesztőt is belemorzsoljuk/szórjuk. Félrerakjuk, hagy fusson. 
  2. Közben nekiállunk elkeverni a tészta száraz hozzávalóit, sóból bőven rakjunk, Legalább egy evőkanállal, de kettővel sem lehet sok gond. 
  3. Ha felfutott az élesztő, akkor azt beleöntjük a pizzatésztába és először villával nekiállunk tésztát keverni, majd folyamatosan elkezdjük hozzáadni a vizet is. Lassan, apránként. Egészen addig, amíg már nem csak a porban kevergetjük a mócsingokat, hanem lassan kezd összeállni a tészta, ekkor átválthatunk kézre, ilyenkor már nem ragad annyira, és kezdjük el gyúrni a tésztát. Mindig csak pár kanálnyi vizet adjunk hozzá, csak annyit, hogy kenyértészta keménységű tésztát kapjunk. Ez azt jelenti, hogy már lisztport sehol sem látunk, a tészta nem ragad és nyugodtan bele lehet bokszolni. Ha úgy gondoljuk, hogy eléggé elgyúrtuk, akkor félretesszük kelni, legalább 3/4 órára. De télen lehet az több is mint egy óra. Addig elkészíthetjük a feltétet
  4. Ha megkelt, ezt onnan tudjuk, hogy a tészta megpuhul, akkor kétfelé választjuk, és elkezdhetjük kézben formára nyújtani. Ekkor kapcsoljuk be a sütőt is, a lehető legmagasabb hőmérsékletre. Majd ha már nagyjából elérte a kívánt méretet, akkor a formában formára igazítjuk. Ha elszakad nem baj, ragasszuk össze. A szélére gyúrjunk egy kis peremet. 
  5. Ekkor a pizzatészta kész, jöhet rá a feltét
  6. Süssük a sütőben, amíg a tészta meg nem sül. Nézegessük gyakran.
Szósz:
Itt csak egy dolog fontos, ne legyen nagyon folyós. Sűrűbb paradicsomléből érdemes kiindulni, paradicsomkonzervből esetleg.  Sózni kell, bazsalikommal oregánoval, kicsi borssal fűszerezni és gyakorlatilag kenhető is vele a pizza. A maradékot pedig az elkészült pizza megöntözésére lehet használni.

Feltétek pl.
cukkini, padlizsán, tofu, gomba, paradicsom, aszalt paradicsom, olajbogyó, paprika, bab, csicseriborsó stb... 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése